Masaż niemowlęcia jako szczególna forma komunikacji i zapewnienia bezpie...

StartAktualnościMasaż niemowlęcia jako szcz...

Masaż niemowlęcia jako szczególna forma komunikacji i zapewnienia bezpieczeństwa dziecku.

27.04.2013

W czwartek 25.04 na spotkaniu koła naukowego nasze koleżanki, Izabela Stasiewicz i Maria Teleżyńska opowiadały nam o masażu niemowląt, kobiet ciężarnych i rodzących. Dziewczyny po ukończeniu studiów zamierzają wykorzystać tą wiedzę i umiejętności w zawodzie położnej.

Iza absolwentka studiów magisterskich kierunku fizjoterapia przybliżyła nam tajniki masażu Shantala. Natomiast Marysia, która oprócz studiowania położnictwa, uczy się w szkole policealnej na kierunku “Technik masażysta” opowiedziała nam o masażu kobiet w ciąży i podczas porodu. Mogłyśmy również przećwiczyć te formy masażu na specjalnych fantomach.

Kilka słów o masażu Shantala…
Masaż Shantala to starożytna sztuka masowania niemowląt oraz dzieci i może go wykonywać każdy rodzic – wpływa on korzystnie na rozwój dziecka. Niesie on dla maluszka wiele zalet, m.in: wycisza, uspokaja, podnosi świadomość własnego ciała, jego granic, poprawia trawienie oraz pomaga w uregulowaniu snu. Zalety płynące z tego masażu można obserwować również u rodziców, ponieważ zwiększa on wiarę we własne możliwości opieki nad dzieckiem, uspokaja, poprawia więź z dzieckiem, łagodzi lub zapobiega depresji poporodowej u matek oraz pomaga w komunikacji z dzieckiem. Powinno się jednak pamiętać, że nie należy zmuszać dziecka do masażu. Wymagana jest również zgoda pediatry na prowadzenie takiej formy aktywności z dzieckiem.

Masaż kobiety ciężarnej, choć w Polsce mało popularny, w kulturze Zachodu nie jest niczym niezwykłym i stanowi popularny element opieki nad kobietą w ciąży. Również i w tym przypadku niezbędna jest zgoda lekarza. Zabieg ten, różni się jednak od standardowej formy masażu. Przeprowadzany jest od 3 do 8 miesiąca ciąży, tylko i wyłącznie z użyciem delikatnych technik, z wyłączeniem agresywnych, szybkich ruchów. Jedną z jego wielu zalet jest stworzenie prawidłowych warunków dla układu krążenia, co wiąże się z właściwą dostawą tlenu do płodu, która często podczas ciąży może być upośledzona. Jeszcze inną formę masażu możemy zaproponować kobiecie rodzącej. Jeśli uda nam się nawiązać dobrą relację z pacjentką rodzącą, możemy wówczas zaproponować jej masaż okolicy lędźwiowej podczas skurczów. Znosi on znacznie uczucie napięcia na szczycie skurczu i przynosi ulgę.

Cieszymy się, że położne w swojej pracy z ciężarnymi, rodzącymi i dziećmi mogą również wykorzystać masaż, jako formę relaksu i stymulacji nerwowo – ruchowej. Podziwiamy nasze koleżanki za ogromną wiedzę, jaką posiadają na ten temat oraz dziękujemy za podzielenie się nią z nami.